Assam Legislative Assembly

Governors since 1937

Governors of Assam
since 1937 onwards
Sl.Name & PhotographFromTo
1.H.E. Sir Robert Niel Reid. K.C.S.I.K.C.I.E. (K) 4th March, 193724th June, 1938
2.H.E. Sir Gilbert Pitchin Hogg 25th June, 193824th October, 1938
3.H.E. Sir Robert Niel Reid. K.C.S.I.K.C.I.E. (K) 25th October, 193824th February, 1939
4.H.E. Sir Henry Joseph Twynam K.C.S.I.C.I.E. 24th February, 19394th October, 1939
5.H.E. Sir Robert Niel Reid. K.C.S.I.K.C.I.E. (K) 5th October, 19393rd May, 1942
6.H.E. Sir Andrew Gourlay Clow K.C.S.I.C.I.E.4th May, 1942 24th April, 1946
7.H.E. Sir Frederick Chalmers Bourne C.B.I.C.I.E., ICS (Retd)25th April, 19463rd September, 1946
8.H.E. Sir Henry Foley Knight (ICS Retd)4th September, 194623rd December, 1946
9.H.E. Sir Andrew Gourlay Clow K.C.S.I.C.I.E., ICS24th December, 1946 3rd May, 1947
10. H.E. Sir Akbar Hydari K.C.I.E.C.S.I., ICS (Retd)4th May, 194728th December, 1948
11.H.E. Ronald Francis Lodge, ICS (Retd)30th December, 194815th February, 1949
12.Shri Sri Prakasa16th February, 194926th May, 1949
13.H.E. Shri Jairam Das Daulatram27th May, 194914th May, 1956
14.Shri Saiyid Fazal Ali15th May, 195622nd August 1959
15.Shri Justice Chandreswar Prasad Singha, Chief Justice, Assam23rd August, 195913th October, 1959
16.General Satyavant Mallannah Shrinagesh (Retd)14th October, 195912th November, 1960
17.Shri Vishnu Sahay, ICS (Retd)12th November, 1960 12th February, 1961
18.General Satyavant Mallannah Shrinagesh13th February, 19617th September, 1962
19.Shri Vishnu Sahay, ICS (Retd)7th September, 196216th April, 1968
20.Shri B.K. Nehru, ICS (Retd)17th April, 19687th December, 1970
21.Shri Justice P.K. Goswami, Chief Justice, Assam8th Deccember, 19704th January, 1971
22.Shri B.K. Nehru, ICS (Retd)5th January, 197118th September, 1973
23.Shri L.P. Singh, ICS (Retd)19th September, 197311th August, 1981
24.Shri Prakash Mehrotra12th August,198128th March, 1984
25.Shri Justice T.S. Misra29th March, 198415th April, 1984.
26.Shri Bhisma Narayan Singh16th April, 198411th May, 1989
27.Shri Harideo Joshi12th May, 198926th July, 1989
28.Shri Justice Anisetti Roghuvir, Chief Justice, Assam27th July, 19891st May, 1990
29.Shri Devi Das Thakur2nd May, 199016th March, 1991
30.Shri Lok Nath Misra17th March, 199131st August, 1997
31.Lt.Gen.(Retd.) S.K. Sinha, PVSM1st September, 19974th June, 2003
32.Lt. Gen.(Retd.) Ajai Singh, PVSM, AVSM 5th June, 20033rd July, 2008
33.Shri Shiv Charan Mathur4th July, 200825th June, 2009
34.Shri K. Sankaranarayanan26th June, 200926th July, 2009
35.Shri Syed Sibtey Razi27th July, 200910th December, 2009
36.Shri Janaki Ballav Patnaik11th December, 2009