Assam Legislative Assembly

CHIEF MINISTER OF ASSAM

Sarbananda Sonowal
Name SHRI SARBANANDA SONOWAL
Constituency 99 - Majuli (ST)
Father's Name Late Jibeswar Sonowal
Mother's Name Late Dineswari Sonowal
Date of Birth 31st october, 1962
Place of Birth Mulukgaon, Chabua, Assam.
Permanent Address Opp. Auniati Sakha Sattra,
Mankata Road, Lakhmi Nagar,
Kacharibari, Dibrugarh, Assam - 786003.
Marital Status Single
Religion Hindu
Educational Qualification
  • Arts Graduate (B.A.) from D.H.S.K. College, Dibrugarh University.
  • Law Graduate (L.L.B.) from G. U. Law College, Gauhati University.
  • Degree of Communication & Journalism from Gauhati University
Profession
Positions Held 1992 - 1999 :
  • Former President - All Assam Students Union (AASU) in office two consecutive terms.
1994 - 2004 :
  • Former Chairman - North East Students Organisation (NESO), the umbrella student organisation spread across the seven North-Eastern States.
2001 - 2004 :
  • Elected as MLA, Assam Legislative Assembly from Moran Constituency.
2004 - 2009 :
  • Elected as Member of Parliament, 14th lok Sabha from Dibrugarh Constituency.
2011 :
  • Appointed as National Executive Member of Bharatiya Janata Party.
  • Appointed as State Spokesperson and General Secretary for Assam Bharatiya Janata Party
2012 :
  • Appointed as State President for Bharatiya Janata Party, Assam Pradesh Committee.
2014 :
  • Re-elected as Member of Parliament for 16th Lok Sabha from Lakhimpur Constituency, Assam.
27.05-2014 - 09.11-2014 :
  • Joined as Minister of State (Independent Charges) for Skill Development, Entrepreneurship and Youth Affairs and Sports.
10.11.2014 - 22.05.2016 :
  • Minister of State (Independent Charges) for Youth Affairs and Sports.
Nov., 2015 - till date :
  • Re-appointed as State President for Bharatiya Janata Party, Assam Pradesh Committee.
Favourite Pastime and Recreation (Hobbies) Playing cricket, football, badminton and reading.
Other Information Lead in repealing of the IMDT Act which was finally scrapped by the Supreme Court of India in July, 2005
Political Party Affiliation Bharatiya Janata Party (BJP)
Date on which elected to the 14th Assembly 19-05-2016